kontakt@anigusta.com

Skontakuj się ze mną

Jeśli zamiast formularza wolisz klasyczny kontakt możesz wysłać mi wiadomość na adres kontakt@anigusta.com

11 + 15 =

Faq

Najczęsciej zadawane pytania

Codziennie na swoim Instagramie odpowiadam na przeróżne pytania od swoich odbiorców. W tej sekcji umieściłam najczęściej zadawane pytania i moje odpowiedzi.

Jaki nocleg polecasz w Barcelonie?

Nie mam żadnego konkretnego miejsca i adresu, które mogłabym polecić w Barcelonie. Sama nie testuje hoteli w mieście ze względu na to, że sama wynajmuje mieszkanie w centrum miasta. Natomiast, początkiem 2023 roku stworzyłam materiały na Instagramie apropo tego czym ja bym się kierowała przy wyborze noclegu. Polecam Ci zerknąć na te materiały tutaj.

Dodatkowo w komentarzu pod tym video inni obserwatorzy dzielili się swoimi rekomendowanymi noclegami. Mam nadzieje, że te informacje pomogą Ci w wyborze miejsca.

Jaki okres jest najlepszy na zwiedzanie Barcelony?

To wszystko zależy od Twoich potrzeb, ponieważ moim zdaniem Barcelonę można odwiedzać cały rok. Jednak jeśli spodziewasz się tropikalnych temperatur i kąpieli w morzu w styczniu to możesz być bardzo rozczarowany. Ważne są Wasze potrzeby. Każdy miesiąc w Barcelonie ma swoje mocne strony. Zarówno miesiące zimowe, ze względu na ilość świątecznych atrakcji, jarmarków i wydarzeń społecznych, jak i miesiące letnie ze względu na stabilną słoneczną pogodę. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w moim artykule tutaj.

Czy to prawda, że Barcelona ma problem z kieszonkowcami?

Tak! To prawda i celowo używam tutaj wykrzyknika. Żeby Was wystraszyć? Absolutnie. Mieszkam tu od kilku lat i czuje się tutaj bezpiecznie. Natomiast przyznaje problem z kieszonkowcami jest bardzo duży. Co zatem zrobić? Zachować minimalne środki ostrożności. Co to znaczy?:

 

  • Nie zabieraj ze sobą dużej ilości gotówki. W zdecydowanej większości miejsc można płacić kartą, a nawet zbliżeniowo telefonem.
  • Rekomenduje zostawić jeden z dokumentów tożsamości w hotelu/apartamencie, którym się zatrzymujemy. To najcenniejszy dokument jaki mamy, a jego kradzież może nam naprawdę bardzo skomplikować pozostałe dni na urlopie.
  • Nie trzymaj portfela i innych drogocennych rzeczy w kieszeni bez zapięcia. Kieszonkowcy naprawdę są świetnie wyszkoleni byśmy nie poczuli żadnego ruchu.
  • Miej oczy dookoła głowy w szczególności kiedy jesteś przy: głównych atrakcjach turystycznych (np. Sagrada, park Guell), w komunikacji miejskie, sklepie czy na plaży. 
Czy 4 dni wystarczą by zobaczyć najważniejsze atrakcje Barcelony?

To znów zależy od Twoich potrzeb. Barcelona to miasto wypełnione po brzegi atrakcjami. Jednak to od Ciebie zależy jakie atrakcje chcesz wybrać na ten pierwszy raz. W swoim drugim e-booku po Barcelonie – Przewodnik po Barcelonie opisuje właśnie te atrakcje, które ja bym wybrała dla swoich gości będących po raz pierwszy w Barcelonie. By ułatwić planowanie wycieczki umieściłam również na końcu e-booka gotowe plany zwiedzania, które zaoszczędzą Twój czas.

Czy komunikacja miejska jest droga w Barcelonie?

W mojej ocenie komunikacja miejska w Barcelonie ma bardzo konkurencyjne ceny. Zawsze swoim obserwatorom polecam w szczególności dwa karnety biletów:

1) T-casual za 11,35€ – 10 biletów do wykorzystania tylko dla jednej osoby, podróż do 75 minut.  

 

2) T-familiar za 10€ – 8 biletów do wykorzystania dla wielu osób, podróż do 75 minut.

Z biletów tych można korzystać po całym mieście oprócz dojazdu metrem na lotnisku. W tym wypadku trzeba dokupić specjalny bilet. 

Natomiast pojedynczy bilet komunikacji miejskiej kosztuje 2,40€. Dlatego też zawsze rekomenduje kupić na początek chociaż bilet T-familiar, gdzie będziemy mogli wykorzystać bilet 8 przejazdowy pomiędzy 2 osoby. Zatem będziemy mogli 4 razy skorzystać z komunikacji miejskiej.

Czy warto kupić wcześniej bilety do atrakcji turystycznych online?

Zdecydowanie tak! Zwłaszcza jeśli na myśli mamy tu takie atrakcje jak Casa Batllo, Park Guell czy Sagrade Familie. Już w lutym i w marcu słyszałam od swoich obserwatorów, że zabrakło biletów w dniu kiedy zdecydowali się na którąś z konkretnych atrakcji.


Bilety na każdą z wyżej wymienionych atrakcji kupimy online na oficjalnej stronie danej atrakcji. 

UWAGA! Nie brakuje na Internecie pośredników, którzy za dodatkowe kilka € pośredniczą w zakupie biletów, przez co finalna cena rośnie. Nie chcesz przepłacić? Sprawdź mojego e-booka Przewodnik po Barcelonie, gdzie przy każdej atrakcji jest dodany link do oficjalnej strony internetowej, gdzie kupisz bilet w najniższej możliwie cenie.

Które lotnisko wybrać przy zakupie biletów lotniczych?

Jeżeli Twoim celem jest zwiedzanie Barcelony to rekomendowałabym wybranie lotniska Barcelona El Prat (kod lotniska BCN). Znajduje się zaledwie kilkanaście kilometrów od ścisłego centrum miasta. Jest to jedyne lotnisko w tak bliskiej odległości.

 

Pozostałe dwa lotniska, które nadal w swojej nazwie mają miasto Barcelona to lotnisko Barcelona Girona (kod lotniska GRO) oraz Barcelona Reus (kod lotniska REU). W przypadku obu z nich dojazd do centrum Barcelony jest dużo bardziej utrudniony.  Lotnisko GRO jest oddalone od Barcelony o około 100 km, podczas gdy lotnisko REU o około 130 km. Ta odległość to nie tylko dodatkowe koszty (autobus dowożący do centrum Barcelony czy inna usługa transportowa) ale również i Twój cenny czas wakacji. Zatem jeśli różnica w cenie biletu lotniczego nie jest duża, lepiej dopłacić i przylecieć bezpośrednio na lotnisko Barcelona El Prat. 

Czy warto wynająć samochód?

W mojej ocenie wynajmowanie samochodu, kiedy chcemy swój pobyt poświęcić na zwiedzaniu Barcelony jest złym pomysłem. Często myślimy, że to będzie spore ułatwienie, a niestety uważam, że często to dodatkowe utrudnienie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na brak bezpłatnych miejsc parkingowych w mieście. W całej Barcelonie jest ich bardzo mało i nie znając miasta stracimy bardzo dużo czasu na szukaniu takich miejsc. Pozostają więc parkingi prywatne. Niestety te, zwłaszcza w centrum miasta są bardzo drogie. Kosztować mogą i 30€ za dobę. Komunikacja miejska funkcjonuje w Barcelonie bardzo dobrze, dlatego zawsze polecam swoim obserwatorom korzystanie właśnie z niej. 

 

Czy płatności kartą są powszechnie akceptowane?

Tak. W zdecydowanej większości miejsc zapłacimy kartą, a nawet zbliżeniowo telefonem. Zdarzyć się może, że w niektórych mniejszych sklepach będziemy poproszeni o przekroczenie minimalnej kwoty. Jest nią zwykle już kilka €. UWAGA, w metrze w większości biletowych automatów nie zapłacimy zbliżeniowo telefonem, niezbędna będzie fizyczna karta płatnościowa.

Czy znajomość angielskiego wystarczy zwiedzając miasto?

Myślę, że w większości miejsc tak. Aczkolwiek musimy pamiętać, że np. w restauracjach bardziej lokalnych, nie wszyscy kelnerzy będą mówić po angielsku. Jednak przy najbardziej popularnych atrakcjach turystycznych zawsze powinna znaleźć się osoba, która będzie posługiwać się angielskim na dobrym poziomie.

Czy to prawda, że do Parku Guell można wejść za darmo?

Nie. Zasady wejścia do Parku Guella zmieniły się już jakiś czas temu. Wcześniej rzeczywiście można było wejść do zdecydowanej większości parku za darmo. Jednak dziś cały teren jest ogrodzony i musimy kupić bilet by wejść na teren parku. 

Czy w Barcelonie słychać Kataloński?

Tak, aczkolwiek chciałabym tu obalić mit, że w Barcelonie nie będziemy mogli się porozumieć używając hiszpańskiego. Prawdą jest, że komunikaty w transporcie publicznym czy karta dań w wielu restauracjach jest w języku katalońskim, jednak zawsze hiszpański pojawia się jako drugi równoległy język. Mieszkańcy również nie mają problemu by opowiedzieć zawsze w języku hiszpańskim. Sama Barcelona jest bardzo napływowym miastem i wielu Hiszpanów pochodzi z innych części kraju. 

Jakie dzielnice polecasz na wybranie noclegu?

Gdybym miała szukać noclegu dla siebie w Barcelonie zaczęłabym poszukiwania w okolicach dzielnicy Eixample czy Poble Sec. Są to dzielnice nadal w ścisłym centrum miasta, jednak jednocześnie nie są one tylko przepełnionymi turystami, a również ukazujące codzienne życie Barcelończyków. W dzielnicy Eixample znajdziemy dużo większy wybór noclegów.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA